Zawory zwrotne kulowe do ścieków to urządzenia mechaniczne, które zapobiegaja cofaniu się ścieków po zakończeniu pompowania. Inaczej mówiąc, chronią przed powrotem wypompowanej cieczy z powrotem do zbiornika. W przypadku ścieków bytowo-gospodarczych, zawierających frakcje stałe i włókniste, najlepiej sprawdzają się zawory wyposażone w ciężką kulę pokrytą warstwą gumy (EPDM).
Zasada działania
Podczas pompowania, ciśnienie wody (ścieków) podnosi kulę z gniazda i kieruje ją do bocznego korytarza w zaworze, powodując odłonięcie się głównego kierunku przepływu. Przepływająca ciecz obraca kulę swobodnie i wszystkie frakcje moga przepływać dookoła, nic się nie zaczepia, nie owija i nie zawiesza w kanale przepływu. Po zatrzymaniu pompy, przeciwciśnienie występujące w rurociągu tłocznym spycha kulę z powrotem do gniazda i tym samym zamyka się kanał swobodnego przepływu. Dzięki temu, zawory zwrotne kulowe gwarantują jednokierunkowy przepływ ścieków przez rurociągi i armaturę w przepompowni.
Zalety zaworów zwrotnych kulowych
- Zapobieganie przepływom zwrotnym - oszczędność czasu i energi
- Cykle odbywają się automatycznie bez ingerencji obsługi lub innych urządzeń o np. napędzie elektrycznym lub pneumatycznym.
- Bardzo długa żywotność kuli
- Wysoka odpornośc na zatykanie i owijanie się frakcji stałych i włóknistych
- Łatwa konserwacja - czyszczenie lub wymiana kuli - komora inspekcyjną
Typy zaworów zwrotnych kulowych
Najpopularniejszymi sposobami montażu zaworów na rurociągach tłocznych są:
- Gwinty rurowe calowe BSP (British Standard Pipe)
- Kołnierze przyłączeniowe (flansze)
- Końcówki bose do nasuwania lub wklejania